PRP (Kök hücre)

  • 16 Ocak 2016

PRP tedavisi hangi hastalıklarda kullanılmaktadır?

PRP tedavisi  başta diz kireçlenmesi olmak üzere ; omuz ağrıları, tenisçi dirseği, golfçu dirseği, ön çapraz bağ yaralanmaları; topuk dikeni ve kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlayan diğer adı kök hücre tedavisi olan modern bir tedavi yöntemidir.

Uygulama şekli;

Hastanın kendi kanı steril bir ortamda alındıktan sonra özel bir set yardımıyla trombosit (özel kan hücreleri) ve plazma kısmı ayrıştırılmakta ve  uygulanmak istenen bölgeye enjekte edilmektedir.

Uygulamanın  yan etkisi varmıdır?

Hastanın kendi kanı tedavide kullanıldığından yan etki yok denecek kadar azdır. Bazı hastalar hafif şişlik ve ağrı olabilmektedir. Uygulanacak doğru ilaç tedavisi ile  bir kaç günde bu sorun ortadan kalkmaktadır..Çoğu hastada tek enjeksiyon yeterli olabilirken bazı hastalarda enjeksiyonu tekrarlamak gerekebilmektedir. Tedavinin başarısı bilimsel çalışmalarda %80-85 düzeyinde görünmektedir.

KURU İĞNELEME TEDAVİ YÖNTEMİ MERKEZİMİZDE UYGULANMAKTADIR

KURU İĞNELEME TEDAVİ UYGULAMALARI;

HIZLI SONUÇ VEREN,GÜVENİLİR UYGULAMADA ÇOK İNCE AKUPUNKTUR İĞNELERİ KULLANILDIĞINDAN GENELLİKLE  AĞRISIZ,  BAZEN SİNEK ISIRIĞI KADAR AĞRI HİSSEDİLEN ÖZELLİKLE BEL, BOYUN VE SIRT AĞRILARINDA OLDUKÇA ETKİLİ
KİNESİOTAPİNG – RENKLİ BANDLARLA TEDAVİ YÖNTEMİ MERKEZİMİZDE UYGULANMAKTADIR

ESWT Nedir ?

Yüksek enerjili ses dalgalarıyla başta topuk dikeni ve tenisçi direseği olmak üzere tedavisi zortipik hastalıklarda modern, cerrahi olmaksızın, anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 85-86 oranında kalıcı bir iyileşme sağlanan bir elektroterapi tekniğidir. 

Uygulama alanları;

  • Topuk dikeni
  • Tenisçi dirseği
  • Impingement (genel anlamda; kol 90 derece kaldırıldığında hissedilen ağrı)
  • Omuz kireçlenmesi
  • Eklemlerde görülen genel ağrılı şikâyetler
  • Fibromiyalji

ESWT Topuk Dikeni hastalığında nasıl etkili olur?

Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini, hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar ve yeni damar oluşumu görülür.

ESWT tedavisinin sonuçları uygulama sonrası ne zaman başlar?

Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok Tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.

ESWT kaç seans uygulanır?

Sert doku uygulamalarında en fazla 5 seans, yumuşak doku uygulamalarında en fazla 6-8 seans olarak gerçekleştirilmektedir. 20-30 dakika süren seanslar bir hafta ara ile uygulanır.

 

 

ESWT Tedavisi sonrası hastalık yinelenir mi?

ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de etkisinin uzun süreli olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalarda tedaviden sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın yinelenmediği gözlenmiştir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlamaktadır. ESWT tedavisi Vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kulandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şanşı düşüktür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuç alınır.

ESWT yapılan bölgede oluşan biyolojik değişiklikler?

Şok dalga terapisi hastalıklı bölgelere ulaşarak vücudun doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip tedavidir.Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar.Hücreler ESWT enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi biyolojik reaksiyon meydana gelir.Bureaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur

ESWT Tedavisinin Güvenilirliği?

Amerika’da 1997 yılından beri Topuk Dikeninde , 2000 yılından bu yanada Tenisci dirseğinde FDA (Amerika için gerekli izin) onayı alınmıştır. Böylece Şok Tedavi artık tüm Dünya’nın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve Nano teknoloji ürünü olarak kliniklerindeki yerini almıştır. Ülkemizde de kısa sürede yaygınlaşacaktır. ESWT tedavisinin Türkiye’de öncülüğünü yapan kliniklerden bir olmaktan gurur duyuyoruz. Çok kısa sürede Türkiye’de de yaygın kullanılmaya başlayacağına inandığımız ESWT tedavisinin ülkemizde öncülerinden olmakla gurur duyuyoruz.

Diğer Öneriler:

1.Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği

2.Spor ayakkabı ve ayakkabı seçerken dikkat edilecek konularda hastayı bilgilendirme.

3.Egzersiz uygulamaları

4.Fazla kiloları vermek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir