HİRUDOTERAPİ (SÜLÜK İLE TEDAVİ) NEDİR?

suluk

Sülük tedavisi ile ilgili ilk kaynaklar MÖ. 15.yy da yaşamış Babilli hekimlere kadar gitmektedir. İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. Ancak ne yazık ki, 20.yy da doğadan elini eteğini çeken insanlık, sülük tedavisini de unutmuştur. Ta ki bundan birkaç on yıl önce Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer sülüklerin potansiyel tedavi edici etkilerini ortaya koyup dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini (Biopharm – İngiltere) kurana kadar…

Sülükler, kan emerken vücuda kendi ürettikleri salgıyı verirler. Bu salgı şu ana kadar izole edilebildiği kadarıyla 100’e yakın biyoaktif madde ve enzim içermektedir. Kan emilirken vücuda salgılamış oldukları bu maddelerin en önemlileri; kanın pıhtılaşmasını engelleyici, oluşmuş pıhtıyı eritici, ağrı kesici, mikrop öldürücü, tansiyon dengeleyici, kas gevşetici, bağışıklık sistemini düzenleyici, stres giderici maddelerdir.

Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi Kliniği vardır. Hirudo Medicinalis cinsi sülük, Alman Tıbbi İlaçlar Kanunu’nda hazır tıbbi ilaç olarak tanımlanmıştır. Bunun enjektöre çekilen bir ilaçtan tek farkı vardır. O da bu ilacın, enjeksiyon şeklinde bizim tarafımızdan değil, Hirudo Medicinalis adı verilen canlının ağzından bizzat verilmesidir.

Sülük Tedavisinin Sık Kullandığı Durumlar:

  • Kireçlenmeler (Diz, bel, boyun, sırt, omuz, kalça)
  • Varis ve toplar damar yetmezliği
  • Romatizmal hastalıklar